Krakowskie muzea. Które warto z nich odwiedzić? Część druga
Stolica Małopolski jest wypełniona atrakcjami spotykanymi na każdym kroku. W Krakowie przeszłość łączy się z przyszłością, a tradycyjne zabytki znajdziemy obok innowacyjnych eksponatów. Jakie zbiory muzealne warto zobaczyć w Krakowie? Które z nich są szczególnie warte odwiedzenia?
Dom Józefa Mehoffera
Miejsce to jest filią Muzeum Narodowego w Krakowie i posiada znaczną część dzieł autorstwa jednego z najpopularniejszych artystów Młodej Polski. Wśród eksponatów możesz znaleźć m.in. „Dziwny ogród” z 1903 roku, czyli najbardziej tajemniczy polski obraz. Kamienica w której znajduje się muzeum została przekazana do użytku publicznego przez wnuka malarza, Zbigniewa. Miejsce to jest nie tylko wartościową galerią sztuki, ale też skarbnicą wiedzy, która pozwoli Ci poznać historię jednego z najsłynniejszych krakowskich artystów.
Rynek Podziemny
Czasami muzea znajdują się w miejscu, w którym nikt nie spodziewał by się znaleźć eksponaty sprzed wieków. Tak właśnie jest z jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który jest umiejscowiony pod płytą Rynku Głównego. Wśród ekspozycji można znaleźć urządzenia multimedialne prezentujące wygląd miasta przed wiekami. Jeśli jesteś fanem historii będziesz mógł dodatkowo podziwiać makiety piętnastowiecznego miasta oraz Kramy Bogate i Bolesławowe, czyli w pełni zrekonstruowane średniowieczne budynki. Warto poznać historię dawnej stolicy Polski, a wizyta w Muzeum Rynku Podziemnego to najlepsza okazja do tego.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej
Miejsce to, zwane również Muzeum Manggha, jest świetnym sposobem do zapoznania się z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. W zbiorach muzeum możesz podziwiać eksponaty zgromadzone przez polskich podróżników, którzy setki lat temu odkrywali dotychczas nieznane tereny wysp Japonii. Kolekcja Manghhi to również obrazy inspirowane kulturą japońską, inspirowane mieszkańcami tego państwa oraz stylem życia prezentowanym przez tamtejszą ludność. Oprócz fotografii, obrazów i rysunków w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej można znaleźć rzeźby i instalacje artystów związanych z kulturą tego kraju. Jeśli szukasz inspiracji, a jednocześnie Twoja wiedza na temat Japonii jest niewielka, to wizyta w tym muzeum z pewnością Cię zainteresuje.
Krakowskie Muzeum Galicja
Żydowskie Muzeum Galicja zostało założone w 2014 roku przez fotografa Chrisa Schwarza. Zbiory te upamiętniają historię narodu żydowskiego, która jest ściśle związana z samym Krakowem. Wizyta w tym muzeum zafascynuje Cię tajemniczością i niezwykłymi opowieściami, które kryją się za fotografiami znajdującymi się w gmachu byłej żydowskiej fabryki mebli. Odwiedzenie tego miejsca to znakomita okazja do zapoznania się z rozwojem kultury Żydów na przestrzeni wieków i rolą odegraną przez tą społeczność w dziejach świata. Muzeum jest szczególnie polecane dla osób młodych, których świadomość odnośnie tego tematu jest znacznie mniejsza i zanika z upływem lat.
Muzeum PRL-u
Historia Muzeum PRL-u sięga 2006 roku, kiedy to Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz oraz Anna i Jacek Fedorowiczowe zakupili budynek, w którym mieściło się dawne kino „Światowid”. Ekspozycje znajdujące się w muzeum skupiają się na życiu politycznym i społecznym czasów komunizmu. Miejsce to przypadnie do gustu każdemu zwiedzającemu, niezależnie od jego wieku. Jeśli pamiętasz czasy upadku Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to z ciekawością będziesz mógł przyjrzeć się materiałom i eksponatom z tamtego okresu. Muzeum PRL-u jest szczególnie warte odwiedzenia ze względu na wpływ przemian społecznych mających miejsce 30 lat temu na bieżące wydarzenia.
Kraków muzeami stoi. Wśród setek zabytków i atrakcji, które oferuje „Miasto Królów” można znaleźć liczne eksponaty i zbiory muzealne. Miejsca tego rodzaju budują świadomość społeczeństwa, dlatego różnorodność muzeów znajdujących się w Krakowie warto docenić, odwiedzając przynajmniej kilka z nich.